Kino już zamknięte.

Dokumentalna Odsłona Kina w BODO

1-2 października 2016

plakatJuż po raz trzeci Dokumentalna Odsłona Kina zagości w BODO. Jest to projekt promujący festiwal OPOLSKIE LAMY (Organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy). W tym roku program składa się z czterech filmów, które do tej pory można było zobaczyć jedynie na projekcjach festiwalowych. W programie znajdują się: "Jarocin. Po co wolność" (reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoiński) - pokaz przedpremierowy, "Nawet nie wiesz ,jak bardzo Cię kocham" (reż., scen. Paweł Łoziński), "Z pogranicza cudu" (reż. Tomasz Jurkiewicz) i "Wytrwałość" (reż., scen. Małgorzata Imielska). Projekcje zostaną poprzedzone krótką prelekcją. Bilety w cenie 14 i 16 złotych do zakupienia w kinie BODO. Karnet na 4 filmy będzie kosztować 50 złotych. Szczegółowy program zaprezentujemy wkrótce.

 

Organizatorzy DOKu o sobie:
DOKUMENTALNA ODSŁONA KINA (DOK), to projekt zapowiadający i promujący Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, ale przede wszystkim jest to niesamowita przygoda z kinem dokumentalnym, które na swój charakterystyczny sposób opowiada o zastanej rzeczywistości. Nikt inny, tak jak dokumentaliści, nie potrafi opowiadać o świecie, ludziach, ich emocjach, zmaganiu się z codziennością, o sprawach ważnych zarówno w przestrzeni naszego indywidualnego życia, jak i w przestrzeni szerszej. Film dokumentalny wnika głębiej i mocniej opisuje świat, ludzi, społeczeństwo, czy kwestie polityczne.

Z pogranicza cudu reż. Tomasz Jurkiewicz, 50 min. produkcja Fala Nowa
Wiesław Koneczny, emerytowany górnik z Libiąża pod Krakowem, pisze książkę pt. "Z pogranicza cudu", która dotyczy zetknięć ludzi ze światem nadprzyrodzonym. Dokumentuje ludowe legendy, spisuje osobiste historie sąsiadów, sam również poszukuje duchów. Jego nieodłącznym sekretarzem jest żona, pani Gienia. Dowcipna opowieść o pasji i tajemnicy.

Wytrwałość reż., scen. Małgorzata Imielska, muzyka Michał Lorenc, 70 min. produkcja Studio Filmowe Kalejdoskop, koprod. TVP
Historia o nieprzemijającej rozpaczy i nieustannym zmaganiu się, by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Ben Barenholtz, słynny producent i dystrybutor związany z amerykańskim niezależnym przemysłem filmowym konfrontuje się z osobistym doświadczeniem Zagłady.
W latach 1966 – 1968 Barenholtz prowadził w Nowym Jorku Village Theatre, najważniejszy ośrodek kontrkultury tamtego okresu, miejsce spotkań pisarzy i działaczy społecznych, m.in. Allena Ginsberga, Rapa Browna i Paula Krasnera. Był pomysłodawcą słynnych Midnight Movies, w ramach których pokazywano awangardowe filmy Alexandra Jodorowsky’ego, Jonasa Mekasa, Mayi Deren, Andy’ego Warhola i Martina Scorsese. W kolejnych latach odkrywał dla Ameryki najważniejszych mistrzów europejskiego i amerykańskiego kina: Claude’a Chabrola, Carlosa Saurę, Krzysztofa Zanussiego, Davida Lyncha i braci Coen. Ben Barenholz przybył do Ameryki po wojnie. Urodził się w Kowlu w 1935 roku. Z rodzicami i bratem przez niemal dwa lata ukrywał się w wykopanej w lesie norze. Przez wiele lat starał się odszukać rodzinę, która pomogła im przeżyć.

Jarocin. Po co wolność reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoiński, 104 min. Produkcja Stowarzyszenie Film Kraków
Zamknięta w obrazach i dźwiękach, energetyczna historia Festiwalu w Jarocinie. Pełna anegdot, opowieść o wolności, młodości, niezależności i marzeniach, przeplatana tekstami piosenek zmieniającymi się tak, jak świat wokół. Film łączy biało-czarne archiwalne obrazy, niepublikowane dotąd amatorskie nagrania, z lekko zamazanymi, ale wciąż żywymi, wspomnieniami Bohaterów – legendarnych rockowych buntowników, dla których Jarocin był inspiracją i źródłem twórczej wolności. Całość łączy muzyka, która jako najważniejszy element festiwalu, staje się narratorem historii. Film o Jarocinie jest filmem o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie, ale również o wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie, wolności w każdym wymiarze.

Zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym zwiastunem filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=FlrHwdw63Xo

Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham reż., scen. Paweł Łoziński, 80 min. Łoziński Production, Koprodukcja: Telewizja Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Fundusz Filmowy
(film dostępny po 23.09.2016)

Film jest zapisem niełatwego procesu uzdrawiania relacji matki i córki.
Zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym zwiastunem filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=qK-mFdpfHMM

2016 Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) - Srebrny Lajkonik - nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego; za film, który "otwiera nowe przestrzenie gatunku. Skromny, wielki film"

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information