Kino już zamknięte.

Festiwal Kina Przedwojennego Urania

12-14 maja 2017. Wstęp bezpłatny.

"Umówiłem się z nią na dziewiątą..." - śpiewał Eugeniusz Bodo.
My umawiamy się z Wami na 12-14 maja!

Festiwal Urania to pierwszy w Polsce festiwal kina przedwojennego i unikalna okazja, aby zobaczyć takie gwiazdy jak Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Ina Benita, czy Helena Grossówna na dużym ekranie, jak za dawnych lat.

Niepowtarzalny klimat zapewni Kino BODO, a w świat przedwojennych artystów wprowadzi nas Artur Petz z Uniwersytetu Łódzkiego.

Program projekcji:
12.05, godz. 18:00 "Sportowiec mimo woli"
13.05, godz. 18:00 "Ada! To nie wypada!"
14.05, godz. 18:00 "Robert i Bertrand"

Wstęp - "co łaska" dla kina.

Pozostałe atrakcje festiwalu:
- Spacer śladami początków kina w Łodzi ( www.facebook.com/events/674740346064409)
- Potańcówka w stylu lat '20 i '30 ( https://web.facebook.com/events/720269061508392)

Dodatkowo, 13.05 o 17:00 zapraszamy do BODO na spotkanie autorskie z Grzegorzem Rogowskim, autorem książki o powojennych losach aktorek międzywojnia - "Skazane na zapomnienie".

Szczegółowy program festiwalu: www.festiwalurania.pl/program

Dlaczego "Urania"? Bo tak nazywał się należący do ojca Eugeniusza Bodo kinoteatr w Łodzi, w którym artysta stawiał swoje pierwsze kroki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie nas odwiedź!

OPISY FILMÓW:

Sportowiec mimo woli
Reżyseria: Mieczysław Krawicz
Produkcja: Polska (1939)
Gatunek: komedia
Czas: 64'

Melchior Madecki (Józef Orwid), właściciel zakładów przemysłowych "Metal", a jednocześnie prezes klubu hokejowego, zawarł z baronem Dropsem (Ludwik Sempoliński), właścicielem fabryki "Tekstyl" i prezesem konkurencyjnej drużyny hokejowej, zakład. Jeśli jego drużyna przegra najbliższy mecz, zgodzi się na ślub swojej córki Lili (Ina Benita) z baronem. Przed meczem Madecki otrzymuje z Zakopanego telegram, informujący, że bramkarz jego drużyny, Toporek, złamał nogę i nie weźmie udziału w meczu. Kulka (Henryk Małkowski), znajomy prezesa, obiecuje pomoc. Właśnie do Polski na wakacyjny odpoczynek przyjechał znakomity hokeista kanadyjski polskiego pochodzenia, Jerzy Piątek (Aleksander Żabczyński), którego obiecuje namówić do gry. Gdy w domu prezesa zjawia się zamówiony przez jego córkę fryzjer Dodek Czwartek, roztargniony i zapominalski Madecki bierze go za awizowanego hokeistę Piątka...

Ada! To nie wypada!
Reżyseria: Konrad Tom
Produkcja: Polska (1936)
Gatunek: komedia
Czas: 82'

Córka ziemianina, Ada Dziewanowska, jest niesforną, pełną życia i temperamentu dziewczyną. Ojciec Ady i hrabia Orzelski postanawiają, że młody Fred Orzelski i córka Dziewanowskiego pobiorą się. Aby utemperowac Adę, Dziewanowski oddaje ją na pensję do Krakowa. Dziewczyna występuje tutaj potajemnie w opretce i zakochuje się z wzajemnością w przypadkowo poznanym Fredzie Orzelskim. Ponieważ jest piękną i powabną panną, nic nie stoi na przeszkodzie ich małżeństwu, które i tak już od dawna było planowane przez rodziców.

Robert i Bertrand
Reżyseria: Mieczysław Krawicz
Produkcja: Polska (1938)
Gatunek: komedia
Czas: 80'

Tytułowi Robert (Adolf Dymsza) i Bertrand (Eugeniusz Bodo) parają się sprzedażą krawatów, jako że sprzedaż nie przynosi im zysków, a w zasadzie nie idzie im wcale, postanawiają działać wspólnie. Kiedy przypadkowo trafiają na wesele, zostają oskarżeni o kradzież pieniędzy przez weselników, prze co lądują w areszcie. Tam poznają Irenę (Helena Grossówna), która za wszelką cenę stara się zglebić środowisko przestępcze, co ma jej pomóc w napisaniu powieści kryminalnej, dzięki której wygrałaby konkurs pisarski. Jednak więzienie to nie miejsce dla Roberta i Bertranda, dlatego obaj uciekają. Los, jak to bywa, jest przewrotny i na drodze dwójki uciekinierów ponownie stawia Irenę...

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information