Kino już zamknięte.

Z ARCHIWUM WFO – przegląd filmów absolwentów łódzkich uczelni artystycznych

3-5 listopada 2017 g. 18:30, wstęp bezpłatny.

Wytwórnia Filmów Oświatowych to działająca nieprzerwanie w Łodzi od 1949 roku firma producencka, która na swoim koncie ma około 5 tysięcy filmów. Przez ten czas Wytwórnia zdobyła ponad 1200 nagród filmowych na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.
W dniach od 3 do 5 listopada pokażemy mały wycinek tego dorobku w postaci filmów Romana Dębskiego, Stanisława Śliskowskiego oraz Jacka Schmidta. Reżyserzy będą obecni podczas projekcji swoich filmów, po których nastąpią spotkania z nimi. Poprowadzi je Michał Dondzik.
Projekt został sfinansowany z środków Urzędu Miasta Łodzi pod opieką Centrum OPUS. Partnerem projekcji jest Wytwórnia Filmów Oświatowych.

Program projekcji:

Piątek, 3 listopada godzina 18:30 - Roman Dębski
- Odznaczenia (1981), reż. Wojciech Maciejewski, zdjęcia: Roman Dębski, 24’
Dzieje narodu i państwa przez pryzmat ustanawianych i nadawanych odznaczeń państwowych od wieku XVI do współczesności. Polityczne, społeczne i moralne aspekty funkcjonowania systemu nagród. W filmie wykorzystano zbiory muzealne, ikonografię, filmowe materiały archiwalne. Komentarz stanowią autentyczne teksty dokumentów, aktów prawnych, pamiętników itp. źródeł.

- Fan (1987), reż. Wojciech Maciejewski, zdjęcia: Roman Dębski, 19’
Sylwetka opiekuna jednego z kół ZSMP, wyróżnionego nagrodą dla najlepszego wychowawcy. Jedną z dominujących form jego działalności było stworzenie fanklubu "Kora" - przypominającego niemal sektę religijną. Studium swoistej paranoi i manipulacji emocjami. Dość powiedzieć, że bohater filmu na spotkania z młodzieżą przywdziewa szaty przypominające strój kapłana, a gabinet, w którym rezyduje przyozdobiony jest z jednej strony popiersiem Kory, a z drugiej Władimira IIjicza Uljanowa zwanego Leninem.

- Obcy - gatunki inwazyjne w Polsce. Cz. II "Zwierzęta" (2012) reż. Roman Dębski, 25’
"Obcy" to cykl trzech filmów o intruzach w świecie natury. Kolejne odcinki przedstawiają rośliny, zwierzęta oraz gatunki wodne, które z różnych zakątków świata przywędrowały na terytorium współczesnej Polski, zaadaptowały się i zagrażają gatunkom miejscowym. Filmy przedstawiają cały kalejdoskop polskich gatunków inwazyjnych. Jednocześnie stanowią ostrzeżenie przed niekontrolowanym wpływem człowieka na środowisko naturalne. Pokazując konsekwencje naszych działań, uzmysławiają jak podatny na nasze wpływy jest świat przyrody i jak bardzo od nas zależy.
Druga część cyklu: "Zwierzęta" prezentuje obce gatunki fauny. Każdego roku pojawiają się nowe gatunki zwierząt, których na naszych terenach nigdy wcześniej nie było. Owi "najeźdźcy" zdobywają nowe obszary, przystosują się do nich , a także zmieniają je, często wbrew woli ludzi, którzy na tych obszarach zamieszkują. Gatunki inwazyjne są bardzo odporne na zmiany i wyjątkowo ekspansywne. Stanowią jedno z największych zagrożeń dla współczesnych ekosystemów. Na wybranych przykładach przedstawicieli fauny obcej, twórcy filmu przedstawiają proces inwazji i jego skutki. Poznajemy m. in.: takie gatunki jak : norka, szop pracz, żółw czerwonolicy, szrotówek kasztanowcowiaczek czy ślinik luzytański.

- Bóg stworzył świat i dał go człowiekowi (1989), reż. Roman Dębski, 17’
Bohaterem filmu jest przyroda Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i przedstawiciel pokolenia, które umiało współżyć z przyrodą w zgodzie i harmonii. Ludwik Mencwel - cytatem z Biblii określa swój stosunek do natury, której cząstkę stanowi. Współczesny człowiek burzy równowagę i harmonię przyrody proponując w zamian świat betonu i dymiących kominów.

Sobota 4 listopada, godzina 18:30 - Stanisław Śliskowski. Filmy Jadwigi Żukowskiej.
- Białe niedziele (1968), reż. Jadwiga Żukowska, zdjęcia: Stanisław Śliskowski, 26’
Reportaż przedstawiający pomoc medyczną dla mieszkańców wsi.

- Nie ma go za co chwalić (1965), reż. Jadwiga Żukowska, zdjęcia: Stanisław Śliskowski, Bogdan Dziworski, 14’
Film popularno-naukowy, zapoznaje z nową metodą leczenia dzieci nerwowo i psychicznie chorych za pomocą klinicznych seansów, podczas których dzieci swobodnie malują palcami, rozmazując farbę bezpośredni na papierze.

- Spróbuj jeszcze raz (1970), reż. Jadwiga Żukowska, zdjęcia: Stanisław Śliskowski, 19’
Trening najmłodszych adeptów łyżwiarstwa figurowego. Reportaż ze szkółki łyżwiarskiej.

- Wyzwolimy kosiarza (1977), reż. Jadwiga Żukowska, zdjęcia: Stanisław Śliskowski, 18’
Film przedstawia stary obrzęd pasowania na kosiarza - żniwiarza kultywowany głównie w XVIII i XIX wieku związany ze "zdaniem" przez młodego chłopca egzaminu na pełnowartościowego żniwiarza. Obrzęd ten znany z opisów i przekazów ustnych został w filmie zainscenizowany w naturalnym plenerze przez ludowy zespół "Lipniozanie". Celem filmu jest nie tylko przypomnienie dawnego obyczaju, ale również przekazanie jego walorów znaczeniowych - uznania wartości pracy, pochwały rzetelnego ludzkiego trudu, wejścia w świat dorosłych poprzez społecznie użyteczną pracę.

Niedziela 5 listopada godzina 18:30 - Jacek Schmidt.
- Hamadria (1981), 22’
Film inspirowany plastyczną i literacką twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza utrzymany w konwencji surrealistycznej wizji. Występują w nim postacie z dramatów Witkacego, a przewodnikiem w tym świecie absurdu i fantastyki jest proza Witkiewicza wypowiadana ustami narratora.

- Epilog (1988), 30’
Film ma formułę dokumentalnego zapisu, na który składają się dwa równoległe wątki narracyjne. Pierwszy - to bezpośrednia relacja z uroczystości w Jeziorach na Ukrainie i w Zakopanem, związanych z ekshumacją i powtórnym pogrzebem Stanisława Ignacego Witkiewicza w dniach 12-14 kwietnia 1988 roku. Drugi wątek jest próbą rekonstrukcji przebiegu wydarzeń, związanych ze śmiercią artysty, na podstawie wspomnień żyjących jeszcze osób i pisemnych relacji świadków.

- I zobaczę miasto Lwów, 40’
Najnowsze dzieje Lwowa i jego mieszkańców po przez opowieści lwowian - tych mieszkających obecnie we Wrocławiu i tych pozostałych w rodzinnym mieście. Tych ostatnich reprezentuje p. Jadwiga, której opowieść przeplata się z wypowiedziami przymusowych emigrantów, dla których sprawy lwowskie są ciągle żywą niezabliźnioną raną. Do polskich wątków dziejów Lwowa wkracza też wątek ukraiński - w duchu pojednania obu narodów wypowiada się młody duchowny ukraiński. W filmie obok zdjęć z ulic dzisiejszego Lwowa wykorzystano filmowe zdjęcia archiwalne i fotografie. Wiele z nich dotyczy martyrologii Polaków z okresu ostatnich kilkudziesięciu lat.

O twórcach:

Roman Dębski
Urodzony 1948 roku. W latach 70. studiował na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Przez wiele lat zawodowo związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Realizator wielu filmów dokumentalnych, przyrodniczych ("Była łąka", "Rezerwaty w cieniu kominów", "Grzyby chronione"). W 1995 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne przyznało mu medal im. prof. Bolesława Hryniewieckiego "za upowszechnianie wiedzy botanicznej".

Jadwiga Żukowska
Urodzona 1927. Realizatorka filmów dokumentalnych, przez większość swego zawodowego życia związana z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Żona reżysera filmów dokumentalnych Witolda Żukowskiego, matka operatora Jacka Żuk-Żukowskiego. Zmarła w 2008 roku.

Stanisław Śliskowski
Urodzony w 1935 roku. Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (dyplom w 1985 r.). Autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych i animowanych. Laureat "Złotej Rybki" dla duetu reżysersko-operatorskiego (wspólnie z Jadwigą Żukowską) za całokształt twórczości filmowej na XXX Ińskim Lecie Filmowym (2003).

Jacek Schmidt
Urodzony w 1955 roku. Reżyser filmów dokumentalnych. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W latach 2015-2016 prezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, od roku 2016 wiceprezes wytwórni.

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information