plenfrdeitrues

26. festiwal Wiosna Filmów

29 maja – 7 czerwca 2020, Bilety 15 złotych

 

26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW zbliża się coraz większymi krokami. Rozpocznie się już w piątek, 29 maja. Będzie pierwszym w Polsce festiwalem filmów fabularnych zorganizowanym online, a odbędzie się na startującej dzisiaj platformieMOJEeKINO.PL.


Widzowie zobaczą w ciągu 10 dni ponad 40 filmów, z czego połowa to będą polskie premiery lub przedpremiery. WIOSNA FILMÓW ma w swoim programie również pasmo z filmami dokumentalnymi, w którym znajdą się cztery propozycje, z czego dwie to polskie premiery.

 

Pierwszą z premier jest fascynująca historia kobiety, która zmieniła oblicze X Muzy "BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE GUY – BLACHÉ". Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green, a wyprodukowany m.in. przez Roberta Redforda oraz Judie Foster, która również użyczyła swojego głosu do narracji, jest niezwykłą opowieścią o Alice Guy-Blaché - zapomnianej pionierce kinematografii, uznawanej za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy. Realizacja dokumentu zajęła ponad osiem lat. Pamela B. Green opowiada w nim nie tylko o ogromnym wkładzie swojej bohaterki w rozwój kinematografii, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Reżyserka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich są m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay, Martin Scorsese, Julie Delpy, Geena Davis.

 

Kolejną premierą WIOSNY FILMÓW będzie "POWITANIE SŁOŃCA", intrygujący dokument o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz jej uniwersalnej sile. Stephane Haskell, utalentowany fotoreporter i dokumentalista, wyrusza w podróż po świecie, odwiedzając miejsca, jakie pewnie nie przyszłyby nam kontekście jogi do głowy. Od celi śmierci w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin po Kenię, gdzie – jak się okazuje – Masajowie praktykują jogę od wieków. Rozmawia z parą Żydów, którzy drogę do judaizmu odnaleźli… poprzez jogę. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.

 

W paśmie "DOKUMENT na WIOŚNIE FILMÓW" nie mogło zabraknąć obsypanej nagrodami "KRAINY MIODU". Ten wrażliwy i przenikliwy obraz ukazuje zanikającą tradycję hodowli pszczół opartej na szacunku i traktowaniu ich jak partnerów. Film zdobył liczne nagrody na całym świecie, m.in. na festiwalach w Sundance, Valladolid, São Paulo i Atenach. Otrzymał także dwie nominacje do Oscara w 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.


Ostatnią z propozycji dokumentalnych na tegorocznym festiwalu będzie debiut reżyserski Karola Starnawskiego "CIENIE IMPERIUM". Inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń”, film pokazuje skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców. Pytanie - czy można żyć w cieniu Imperium, niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii. Choć ich bohaterów dzielą setki kilometrów, narodowość oraz wiek, łączy zbliżone, oparte na strachu doświadczenie, ale też nadzieja na spokojne i lepsze życie. Pomimo, że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”.


Festiwal WIOSNA FILMÓW rozpoczyna się 29 maja, potrwa 10 dni. Wyjątkowo ze względu na panującą sytuację oraz zamknięte kina przeniesiony został do sieci i odbędzie się na platformie wirtualnych kin www.MOJEeKINO.PL W sumie w wydarzeniu weźmie udział 47 kin z całej Polski, które na platformie mają swoje wirtualne sale. Bilet na każdy seans kosztuje 15 PLN.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronach:www.wiosnafilmow.pl oraz www.MOJEeKINO.PL

Program WIOSNY FILMÓW zostanie podany w poniedziałek 25 maja, wtedy też ruszy sprzedaż biletów.

ORGANIZATOREM 26. FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”.

 

Partnerem Festiwalu WIOSNA FILMÓW jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych, które stworzyło największą na świecie platformę wirtualnych kin www.MOJEeKINO.PL


Więcej informacji na stronach:
www.wiosnafilmow.pl 
www.facebook.com/wiosnafilmow 

www.MOJEeKINO.PL  

Więcej informacji udziela dział prasowy festiwalu WIOSNA FILMÓW:

Agnieszka Zając
PR i MARKETING
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 600 094 719

Filmy, które gramy:


Promocje

Cyber Sala Kina BODO

E-kino_BODO

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information