Kino już zamknięte.

WIECZÓR HIMALAJSKI w KINIE BODO z... EVERESTEM DLA KAŻDEGO

13 września, godz. 18:30
wstęp 22 zł

Tatry, w nich wszystko jest inne. Nawet zmęczenie ma słodki smak. A jakie są Himalaje? Czy faktycznie lotnisko w Lukli jest najbardziej niebezpiecznym portem na świecie? Co ma w sobie stolica Nepalu, która z jednej strony męczy, a z drugiej fascynuje? Ponoć jest w tym mieście coś urzekającego, magicznego, magnetyzującego. Ale co konkretnie? Czy każdy z nas może wybrać się na himalajski szlak? Ile to kosztuje? Jakie miesiące są najbardziej korzystne? Na te pytania, i nie tylko, spróbuje udzielić odpowiedzi podróżnik, miłośnik górskich wędrówek Janusz Kalinowski. Spotkanie z nim uświetni projekcja filmu „Everest dla każdego” w najnowszej wersji.
Nie trzeba wcale jechać w Himalaje, aby się wspinać. Każdy może mieć swój Everest w swoim życiu, w miejscu zamieszkania, nauki czy pracy – uważa Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim 40 lat temu jako pierwsi w historii stanęli zimą na szczycie najwyższej góry Ziemi.
Film „Everest dla każdego” to pokłosie rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa trekkingowa do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ponad 400 osób zamieszkałych w 100 miejscowościach od Bałtyku po Tatry, a także poza granicami kraju, spełniało swoje marzenia, dedykując wysiłek także tym, którzy w górach wysokich zostali na zawsze.
Wśród uczestników byli wyjątkowi himalaiści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy (m.in. żeglarka deskowa Zofia Klepacka, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest Marathon Robert Celiński), wybitni lekarze różnych specjalności, duchowni, uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz z rodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego.
Po prapremierowych pokazach filmu w 2019 roku na różnych festiwalach i w kilkunastu miastach uwzględnione zostały w ostatecznej wersji najbardziej trafne uwagi widzów. Takiej możliwości w Polsce jeszcze nie było, aby współreżyserem mogła się poczuć każda osoba. W filmie zawarto również jesienną wyprawę trekkingową Lhotse 2019 w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki oraz otwarcie Memoriału Polskich Himalaistów w miejscowości Namcze Bazar na wysokości 3500 metrów.
Piękny film! – oceniła Anna Pietraszek –reżyser, operator, fotograf, dziennikarka, taterniczka i alpinistka. Zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży w latach 1977-2011. Najbardziej znane to „Orłem być”, „Ostatnia rozmowa”, „W lodowym piekle”. W recenzji „Everestu dla każdego” napisała:
„Wybrane zostały naprawdę najlepsze ujęcia, zasygnalizowane są chyba wszystkie najważniejsze wydarzenia, sytuacje. Plenery – wspaniałe. Dużo twarzy, dynamika w kadrach z ludźmi, dużo się dzieje, choć typowe są sytuacje [idą, jedzą itp], ale tak wartko podane, że wydaje się, iż akcja pędzi. A to wejście z piosenką Klenczona na wstępie wprost rewelacja !!!
Obejrzałam ten *obraz* dwukrotnie i na drugi dzień miałam wrażenie, że oglądam… nowy film! A to znaczy, że jest super, bo jeśli po pierwszym takim zachłannym oglądaniu, ten sam film wydaje się jak niemal nowy, to znaczy, że jest świetny! Poziom światowy!” – podkreśliła Anna Pietraszek.
Dodatkowo, tego dnia, można będzie nabyć książki Leszka Cichego „Gdyby to nie był Everest…” z jego autografami oraz nepalskie upominki.
Janusz KALINOWSKI – legendarna postać w historii polskich biegów. Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator i uczestnik wielu imprez biegowych i triathlonowych w kraju i za granicą. Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, dziennikarz sportowy Polskiej Agencji Prasowej i podróżnik. W sumie odwiedził 80 krajów na wszystkich kontynentach, przemierzając setki szlaków górskich. Jednym z największych jego przedsięwzięć pod względem logistycznym była w 2018 roku wyprawa do Indii i Nepalu dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach. Inicjator wszystkich podróży z wybitnymi himalaistami do 2023 roku.

Bilety w cenie 22 złotych będą dostępne wkrótce.

FB https://www.facebook.com/events/346861846491860/ 

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information