Kino już zamknięte.

Zrzutka na 9. Festiwal Animacji O!PLA - ON!LINE


do 28.02.2021

Realizowany od 2013 roku, Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA, jest - nie bójmy się tego powiedzieć - ewenementem w skali światowej. Od samego początku realizowany wg zasad DIY, niezależnie od wsparcia instytucji państwowych, oparty na zaufaniu i szczerym zaangażowaniu, aktywnym udziale widzów jako jedynych jurorów, stał się największą platformą promującą, popularyzującą i skutecznie budującą i odbudowującą relacje między widzem/widzką (zwłaszcza tym/tą nie uczestniczącym/ą zazwyczaj w festiwalach filmowych), a autorem/autorką. Widzem/widzką w każdym wieku i autorem/autorką w każdym wieku. Koniec końców, animacja jest dla każdego, niezależnie od wieku! :)

Rok 2020 okazał się jednak "rollercoasterem" dla wszystkich, w tym także dla O!PLA...

Link do zrzutki 

Opis projektu

Rok 2020 okazał się swoistym "rollercoasterem" dla O!PLA. Rzucał wyzwanie za wyzwaniem, ale też skutecznie inspirował. O!PLA weszła do Internetu na niespotykaną dla niej wcześniej skalę. Przede wszystkim, trochę "partyzancko", dokończyła swoją ósmą edycję online. Zaczęła też, cieszący się dużym zainteresowaniem, cykl spotkań
O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU, do którego zaprasza twórców animacji i ludzi związanych z animacją.

Przed nami jednak 9. edycja O!PLA, która w obecnych, wciąż "pandemicznych okolicznościach", będzie musiała rozegrać się w Internecie.

Za nami dwumiesięczny nabór filmów (w tym roku padł rekord 299 zgłoszeń!), stworzenie plakatów i spotów (w tym roku autorami są: Maciej Bednarek - Konkurs Główny, oraz Kasia Radecka - Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos!), projekcje promocyjne online (m.in. w ramach Międzynarodowego Dnia Animacji 2020) i stacjonarnie (w Bydgoszczy, Koninie, Łodzi, Płocku, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu). W tym momencie jesteśmy już po ogłoszeniu nominacji, a zatem teraz czas na kolejne etapy, tj.:

zbieranie materiałów: plików filmowych, plików graficznych, plików tekstowych;
przygotowanie strony internetowej festiwalu;
przygotowanie kart tytułowych z nazwami kategorii, tytułami i nazwiskami twórców;
zebranie funduszy i wykupienie VIMEO PREMIUM;
przygotowanie programów do projekcji i umieszczenie ich na VIMEO PREMIUM, z odpowiednią aranżacją oraz przygotowanie formularzy do głosowania online;
zakup Koziołków i przygotowanie legendarnych statuetek O!PLA :)
zebranie funduszy i zakup sprzętu, który umożliwi podniesienie jakości obrazu i dźwięku cyklu O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU, podczas którego będę rozmawiać z twórcami prezentowanych filmów.
To wszystko wymaga jednak WASZEGO WSPARCIA :)

Aby pliki filmowe i graficzne mogły być należycie przechowywane, potrzebne są DYSKI ZEWNĘTRZNE. Materiały graficzne i tekstowe będą dodawane do strony internetowej festiwalu, której prowadzenie wymaga "OPŁAT SERWISOWYCH" (wykupienie abonamentu, pamięci, funkcji, etc.). Aby same filmy mogły pojawić się w Waszych domach, niezbędna jest platforma streamingowa z geoblokadą (taki wymóg producentów). Taką platformą jest np. VIMEO PREMIUM.

Ale O!PLA to także spotkania i rozmowy z twórcami, czyli O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU. Aby ich jakość wizualno-audialna była lepsza, potrzebny jest ODPOWIEDNI SPRZĘT: MIKROFON, KAMERA, GŁOŚNIKI, LAMPY, ETC.

Zobacz spot Macieja Bednarka dla Konkursu Głównego O!PLA'21 :)


Cel projektu

Podstawowym celem projektu jest zorganizowanie 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA'21 w wersji ONLINE; tak, aby każdy i każda z Was mógł /mogła uczestniczyć w nim aktywnie - jako widz/ka i juror/ka; tak, aby wasze dzieci albo młodsze rodzeństwo mogło poznać współczesną polską animację i zasmakować, co to znaczy być Jurorem/Jurorką na festiwalu!

Rokrocznie O!PLA dokłada wszelkich, ale to wszelkich starań, aby przygotować dla swoich widzów i widzek to, co najlepsze w polskiej (i nie tylko polskiej) animacji; aby dać Wam wyjątkowe, niezapomniane doznania i garść tematów do refleksji.

Kto choć raz uczestniczył w O!PLA, ten wie, jak wiele pracy, czasu i serca oddawane jest "najbardziej objazdowemu festiwalowi świata" (tak kiedyś o O!PLA powiedział festiwal ShortWaves :)

Oczywiście CELEM PODSTAWOWYM, jest wejść z O!PLA godnie do Internetu i zapewnić Wam doświadczenie wspaniałej sztuki, jaką jest ANIMACJA. Niemniej, każdy grosz ponad miarę, da możliwość rozbudowania programu O!PLA'21 m.in. o projekcje specjalne, czy wydarzenia towarzyszące. Pozwoli też na dalsze, pofestiwalowe działania (m.in. projekcje THE BEST OF O!PLA) i rozwijanie przyszłych projektów O!PLA związanych m.in. z warsztatami animacji online.

Zobacz spot Katarzyny Radeckiej dla Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! O!PLA'21 :)

Nagrody
Chciałbym, aby Wasze bezpośrednie WSPARCIE w realizacji 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA dało Wam możliwość uczestniczyć w samym festiwalu. TO OCZYWISTE! :)

Dlatego też na tym, preprodukcyjnym etapie przygotowań do O!PLA'21, proponuję Wam następujące gratyfikacje/nagrody, poza SZCZERYM DZIĘKUJĘ!:

O!BILET

O!KARNET

(szczegóły w opisie progów wsparcia)

Poza tym, już w trakcie O!PLA, wśród osób, które WESPRĄ O!PLA TERAZ, będą losowane NAGRODY DODATKOWE, takie jak OFICJALNE PLAKATY O!PLA, PRZYPINKI O!PLA, WLEPY O!PLA, ale też inne, fajne :)


Oficjalny plakat Konkursu Głównego O!PLA'21 autorstwa Macieja Bednarka

O autorze / Zespół

Piotr Kardas w plastelinowym ujęciu Moniki Kuczynieckiej
Choć przed pandemią O!PLA powstawała w ścisłej - i nieocenionej! - współpracy z lokalnymi organizatorami, to jak każda inicjatywa, miała i ma swoje serce, i każdy z lokalnych organizatorów to podkreślał. Tym sercem był i jest Piotr Kardas, chociaż niektórzy nazywają go po prostu O!PLA. Ze sztuką filmową związany od 1995, niemniej jednak przełomowy okazał się dla niego rok 2010, kiedy to odkrył na nowo i zakochał po uszy w Animacji, której odtąd poświęcił całe swoje życie; jej zgłębianiu, promocji, popularyzacji i poszukiwaniu nowych dróg dotarcia z Nią do Widza; w kraju i za granicą. Swoją przygodę z animacją zaczynał w łódzkim Se-ma-forze, gdzie m.in. współtworzył Se-Ma-For Film Festival (2010-2011), projekty specjalne (m.in. Se-Ma-ForEuropean/Asian Express 2011 > Pekin/Madryt/Tokio/Paryż - projektu w ramach prezydencji Polski w Radzie UE 2011) oraz dział dystrybucji. Potem był jeszcze inicjatorem, kuratorem sekcji i koordynatorem konkursu animacji przy 2. MFF ARSINDEPENDENT w Katowicach (2012).

W 2012 postanowił zacząć działać zupełnie niezależnie, jako Animation Across Borders; poszukiwać i eksperymentować z nowymi sposobami organizacji festiwali i dystrybucji filmowej. Z założenia nie aplikuje o granty do ministerstwa czy innych instytucji. W 2013 zainicjował Ogólnopolski Festiwal (Polskiej) Animacji O!PLA, który co roku dociera do bardzo wielu miejscowości w Polsce (w 2019 do ponad STU), a także na całym świecie (O!PLA dotarła na wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy; ale - jak sam twierdzi - to tylko kwestia czasu...).

W tzw. międzyczasie zaczął też tworzyć, bądź współtworzyć, inne projekty związane z filmem animowanym: Rising of Lusitania AnimaDoc Film Festival (twórca i dyrektor programowy), CRAFT International Animation Festival (współtwórca i dyrektor programowy), StopTrik International Film Festival (od 2016 organizuje polski rozdział polsko-słoweńskiego festiwalu), Międzynarodowy Dzień Animacji w Łodzi (od 2012), Polsko-Rosyjski Festiwal Filmów Animowanych "Dialogi" / "Диалоги" w Łodzi (współtwórca i dyrektor programowy)...

Za swoje działania zdobył kilka nagród: Plaster Kultury w 2013 i 2019 za "wydarzenie filmowe roku", oraz Punkt dla Łodzi w 2018 za organizowanie Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA i innych wydarzeń związanych z animacją.

Postanowiłem, że napiszę o sobie w III os., czyli tak, jak proszę o to twórców, gdy przesyłają mi swoje biogramy :)


Ryzyko
Obiecuję Wam, że jeśli tylko uda się uzbierać fundusze na realizację 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA ON!LINE, oraz towarzyszącego mu cyklu spotkań O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU, dołożę wszelkich starań, aby O!PLA zagościła w Waszych domach... i sercach! :)

link: https://wspieram.to/oplafest?fbclid=IwAR0aXTzl5XgEg2HqB5oaNIHvqoRlaIa-CGosQiL_0lPm6aubU3j7cvQH1UY 

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information