Kino już zamknięte.

Międzynarodowy Dzień Animacji

28 października (czwartek), godz. 20:00
wstęp 10 zł

Jak co roku o tej porze, razem z ASIFA – Międzynarodowym Stowarzyszeniem Twórców Filmu Animowanego, świętujemy Międzynarodowy Dzień Animacji. Tym razem zabierzemy Was w animowaną podróż przygotowaną przez kuratora programu, a jednocześnie szefa O!PLA - Piotra Kardasa.

FILMY Z ANGIELSKIMI NAPISAMI / MOVIES WITH ENGLISH SUBTITLES

● A Girl Who’s Afraid Of Touching People (Tajwan, Wielka Brytania 2019, 04:51), Liang-Hsin Huang
Widzisz dziewczynę lub nie. Ale przynajmniej wiesz, że boi się dotykać ludzi. Teraz wyrusza w podróż, aby przezwyciężyć strach z przeszłości do teraźniejszości, od bólu do ulgi. Bieganie po śniegu, ukrywanie się w mieszkaniu i wyjście nad morze.
● Candy Shop (USA 2019, 02:10), Patrick Smith
Dostępnych jest 11 926 leków farmaceutycznych na całym świecie. Ten film pokazuje 2863 z nich. Pigułki i kapsułki układają się w kakofonię kształtów, kolorów i rozmiarów, czego efektem jest satyryczny komentarz na temat naszej kultury.
● EndFGM (Cypr 2021, 02:15), Alexia Roider
Okaleczanie żeńskich narządów płciowych to zabieg polegający na usunięciu lub uszkodzeniu zewnętrznych żeńskich narządów płciowych z powodów niemedycznych. Najczęściej stosuje się ją na dziewczętach i młodych kobietach poniżej 18. roku życia. Dwieście milionów żyjących dziś dziewcząt i kobiet zostało poddanych okaleczeniu żeńskich narządów płciowych. FGM nie jest zalecane przez żadną religię i nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych. Wręcz przeciwnie, praktyka może spowodować trwającą całe życie traumę fizyczną i psychiczną. Film zawiera prawdziwe wywiady z ocalałymi i aktywistami, którzy walczą o zakończenie tej nieludzkiej praktyki.
● Espresso Doppio (Finlandia 2015, 03:54), Mika Koskinen
Dwie różne osoby, dwie różne historie i filiżanka kawy. Czy mimo wszystko jesteśmy w stanie się zrozumieć?
● Gryphon Animo (USA 2018, 10:32), Matthew Maloney
Aby ocalić chorą siostrę, nasz bohater musi wyruszyć w daleką podróż, by wyrwać pióro potężnemu Gryfowi.
● Kam (Australia, Turcja 2020, 03:23), Zeynep Akcay
„Kam” w starotureckim oznacza „szaman”. Film przekształca improwizację tancerki Sevinc Baltali w zaciekły i żywiołowy taniec w rytm budzącej grozę muzyki „Amolvacy”, eksperymentalnego zespołu z Nowego Jorku, wyrażając pierwotną, potężną energię kobiecego ciała.
● Lady with flower-hair (Iran 2012, 10:40), Sarah Tabibzadeh
Dama z Kwietnymi Włosami to czterdziestoletnia samotna kobieta, na której głowie wyrosły goździki.
● Large Scale Absurdities, Vol. 3: Docile Town (Cypr 2019, 04:20), Charalambos Margaritis
W spokojnym mieście stopniowo rozpętuje się piekło.
● Meanwhile, at the Abandoned Factory... (Australia 2019, 16:08), Michael Cusack
Czy nieustraszona reporterka znajdzie wyjście z klasycznego, serialowego „zawieszenia na krawędzi klifu”.
● New Harvest (Indie 2020, 02:27), Sovan Dutta, Anindita Dutta, Sawanti Das
To film o zbiorze plonów oparty na pieśni ludowej z bengalskiej wioski w Indiach. Rolnicy zazwyczaj śpiewają tego typu pieśni podczas pracy w polu.
● One After Another (Tajwan 2020, 05:40), Zong-Yi Xie
Relacja dziadka i wnuka ukazana poprzez składanie łodzi origami.
● Seen it (Indie 2021, 11:49), Adithi Krishnadas
Wiecznie żywy Pan P.N.K Panicker ma w zanadrzu kilka szokujących rzeczy. Zabiera widza na spacer w świetle księżyca i maluje dziwaczny obraz nadprzyrodzonych spotkań, które miał.
● The Parrot Lady (Cypr 2020, 06:45), Michalis Kalopaidis
Film zainspirowany prawdziwą historią jest artystyczną interpretacją życia kobiety, która wybrała życie na ulicy ze swoimi papugami, bojąc się umrzeć samotnie w swoim domu.
● Two Little People (Australia 2020, 03:00), Xin Li
Dwoje małych ludzi mieszka na polu pszenicy. Rosną razem aż do dnia, w którym...
CZAS CAŁKOWITY: ok. 88'

Idea Międzynarodowego Dnia Animacji zrodziła się na początku XXI wieku dla upamiętnienia pierwszego publicznego pokazu animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda, który odbył się 28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu. Powszechnie uznaje się to wydarzenie za symboliczny początek historii animacji. Od 2002 roku MDA jest flagowym wydarzeniem organizowanym na całym świecie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation – ASIFA), we współpracy z licznymi organizacjami i festiwalami.

FB https://www.facebook.com/events/408626987453825 

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information