Kino już zamknięte.

Dzień Ukraiński w BODO – Replika „Ukraina” Festiwal Filmowy

18.12.2021 od godziny 14:30 | Bilety 15 złotych za film

18 grudnia zapraszamy do kina BODO na replikę festiwalu Ukraina, który odbywał się w Warszawie w dniach 12-18 listopada. Będzie to ostatnia okazja, aby w tym roku zobaczyć filmy z tego wydarzenia.
Wydarzenie to kierujemy zarówno do zakorzenionych łodzian jak i do naszych nowych ukraińskich przyjaciół, którzy mieszkają w Łodzi i stają się jej prawdziwą częścią
Wiemy, że projekcje organizujemy w gorącym okresie przedświątecznym, ale z drugiej strony może warto się oderwać od codziennych obowiązków. Bilety w cenie 15 złotych do kupienia BODO jak i w serwisie Ekobilet.pl.


Zapraszamy więc do BODO na następujący program:

14:30 Zestaw animacji z Międzynarodowego Festiwalu Współczesnej Animacji LINOLEUM
16:00 Ten deszcz nigdy nie ustanie
18:00 Z zawiązanymi oczami
20:00 U311 Czerkasy

OPIS FILMÓW:
ZESTAW ANIMACJI, ok. 80’
Najlepsze filmy Międzynarodowego Festiwalu Współczesnej Animacji LINOLEUM, który od 2014 roku odbywa się w Kijowie.
Co roku w programie U!FF znajdują się najlepsze ukraińskie animacje, nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Wojna, która zmieniła Rondo, reż. Olha Hawryłowa, Ukraina 2020

Animacja stworzona na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa pracowni Art Studio Agrafka. Rondo – przepiękne miasto w którym żyją bohaterzy. Ich świat – spokojny i szczęśliwy. Ale niespodziewanie pojawia się Wojna. Nie ma ona serca i nie rozumie żadnego języka. Jedyne czego chce to zniszczyć Rondo i jego mieszkańców. Główni bohaterzy to szklany chłopczyk Danko i jego przyjaciele: papierowy ptaszek o imieniu Zirka i pies Fabian. Decydują się stanąć na czele walki. Wraz z mieszkańcami miasta wymyślają sposób jak pokonać zło, ponieważ światło ich serc jest silniejsze od jakiejkolwiek ciemności. Historia o Rondzie i Wojnie, to wymyślona rozmowa z dziećmi o wojnie, z wykorzystaniem wizualno-dynamicznego języka. Nie wywołuje traum, a pozwala zrozumieć co się dzieje i jak szukać konstruktywnego sposobu rozwiązani problemów.

Temperatura błysków, reż. Ołena Riznyczenko, Ukraina 2020

Animacja krótkometrażowa o przemocy domowej. Okrutna „pandemia w pandemii”, czyli przemoc domowa, to problem, którego wiele z osób nie może do końca zrozumieć. Ale możemy pomóc ofiarom poprzez znalezienie zrozumienia w oczach innych ludzi, może nawet w sercach!

Niepotrzebne rzeczy, reż. Rozmyt Lisenbrat, Ukraina 2020

Czy w niedalekiej przeszłości możliwe będzie, że robot będzie miał zwierzątko domowe? Czy może tym zwierzęciem stać się człowiek? Czy staną się przyjaciółmi i co z tego wyniknie? Miłość do ludzi nie zawsze ma szczęśliwe zakończenie.

Już dawno chciałem latać, reż. Elina Pupina, Mykyta Żurawlow, Ukraina 2021

Wanja rośnie w prawdziwej, kochającej się rodzinie. Ma wsparcie, opiekę i ciepło. Od najmniejszego marzył o locie w kosmos i w końcu pojawia się taka możliwość!

Odpowiedzialny bohater, reż. Roman Łysenko, Ukraina 2021

Z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność. Tragikomiczna opowieść o klasycznym ratunku superbohaterów, z nagłym zwrotem akcji i prawdziwymi konsekwencjami. Inspirowana nieco naiwnymi, ale czarującymi filmami o Supermanie lat 70-80

Dołączono most do miasta, reż. Kłym Kłymczuk, Ukraina 2021

Dawno temu dołączono do miasta niewielki most. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale most dobrze pamięta stare czasy i opowiada nam o nich.

Tygrys wędruje obok, reż. Anastasija Falilejewa, Ukraina 2021

Czarne/ponure myśli ogarniają Kacumi/Katsumi . Dziewczyna widzi niewsamowite znaki, które pokazują jej, że jej życie jest w punkcie bez powrotu. Ośmiela się podjąć desperacki krok – popełnić samobójstwo. W tym momencie pojawia się mistyczny Tygrys. Czy uda mu się uratować Kacumi/Katsumi

Empatia, reż. Marija Saptowa, Ukraina 2020

Młody mężczyzna nosi na swojej głowie zrujnowany, ceglany budynek. Zmuszony jest żyć we społeczeństwie, gdzie posiadanie na swojej głowie ruin jest zabronione. Starannie chowa swój defekt z pomocą wysokiego kapelusza i jedyne pocieszenie znajduje u swojej ukochanej. Pewnego dnia, w wyniku strasznego zbiegu okoliczności jego sekret zostaje ujawniony, a ruinom, które były pieczołowicie chronione, grozi wyburzenie.

CATnBAT- Ewolucja, reż. Saszko Danyłenko, Waleryj Lifirenko, Ukraina 2021

Kot i Nietoperz to najlepsi przyjaciele. Każdego dnia oglądają telewizje i zainspirowani tym co widzą, chodzą robić głupoty. Każda opowieść o nich odsłania bolesną prawdę o ludzkiej naturze.

Głęboka Woda, reż. Anna Dudok, Ukraina 2020

Samotna, pulchna syrena/rusałka uwielbia za pomocą magii podglądać ludzi przez wodociągi. Pewnego razu zakochuje się w mężczyźnie i upojona namiętnością pojawia się u niego w mieszkaniu, by zaspokoić swoje niepohamowane żądze.

Papier-mâché, reż. Anastasija Felilejewa, Ukraina 2021

Jak warstwy papieru-mâché wzmacniają kruchą formę, tak praca nad filmami, sama w sobie, formuje reżysera. Film dedykowany jest uważnemu nauczycielowi i wydatnemu lalkarzowi Ołehu Pedanu.

Ten deszcz nigdy nie ustanie, reż. Alina Horłowa, dokumentalny, Ukraina 2020, 102’
Po ucieczce przed wojną w Syrii rodzina Sulejmanów została rozproszona po całej Europie. Lazgin mieszka z rodziną na Ukrainie, jego brat Kosznhaw w Niemczech, trzeci brat w kurdyjskim Iraku, a czwarty w Syrii. Dwudziestoletni Andrij, syn Lazgina, jest wolontariuszem Czerwonego Krzyża i ma do czynienia z kolejnym konfliktem zbrojnym, tym razem w Ukrainie. Ucieczka przed wojną czy pomoc w niesieniu ulgi w cierpieniu na miejscu - z takim dylematem zmaga się Andrij podczas wizyty u brata w Niemczech i emocjonalnego spotkania z krewnymi w Iraku. Po nagłej śmierci ojca Andrij postanawia odprowadzić ciało do Syrii. Podróże Andrija przeplatane są materiałami filmowymi z akcji humanitarnych, manifestacji siły militarnej, uroczystych spotkań i wycinków codziennego życia - niekończącego się cyklu wojny i pokoju. W tym porażającym filmie zaskakująco młodej, 29-letniej reżyserki, w zjawiskowych, czarno-białych kadrach autorstwa Wiaczesława Cwietkowa (autor zdjęć do filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”) obserwujemy losy pojedynczej jednostki i rozsianej po świecie rodziny. Film bierze udział w Konkursie Głównym Millenium Docs Agains Gravity.
Trailer: https://vimeo.com/480099087 

U311 Czerkasy, reż. Tymur Jaszczenko, dramat wojenny, Ukraina, Polska 2019, 102’
Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.
Film zdobył Nagrodę Publiczności 5. Festiwalu Filmowego UKRAINA!
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Sm_Uh_bCi7o 

Z zawiązanymi oczami, reż. Taras Dron, dramat, sportowy, Ukraina 2020, 105’
Wojna we wschodniej Ukrainie dobiegła końca, a kraj próbuje wrócić do normalnego życia. Tak jak Julia. Ma 25 lat i jest zawodową zawodniczką MMA. Długo czekała na powrót z wojny swojego narzeczonego Denysa. W końcu został uznany za zmarłego. Julia zmaga się z traumą po stracie chłopaka. Dodatkowo czuje presję środowiska, że powinna żyć w niekończącej się żałobie po bohaterze wojennym. Jest młoda i chciałaby rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Chce uciec od wszystkiego, co stare i znane. Wtedy matka Denysa otrzymuje podejrzanego esemesa. Jest w nim informacja, że jej syn został odnaleziony żywy i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację, która uratuje mu życie… Mają jedną noc na uzbieranie pieniędzy. Julia musi zdecydować, w co wierzy i czego tak naprawdę potrzebuje.
Film otrzymał nagrodę w Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku.
Trailer: https://vimeo.com/450436659 

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information