Kino już zamknięte.

ETIUDA & ANIMA w BODO

12 i 13 marca 2022 roku | Bilety 16 złotych za seans.

W dniach od 16 do 21 listopada w Krakowie odbywała się 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, który prezentował zarówno filmy animowane jak i fabularne. W tegorocznej replice zaprezentowana zostanie między innymi nominowana do Oscara "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Program składa się z pięciu bloków, które zaprezentujemy w następującej kolejności.

Sobota 12.03.2022
17:00 Honorowe Wyróżnienia, Nagroda jury studenckiego
18:30 Wyróżnienie FICC, Plebiscyt publiczności
20:10 Grand Prix

Niedziela 13.03.2022
18:00 Grand Prix, Plebiscyt publiczności, Honorowe Wyróżnienia
19:30 Wyróżnienia, Werdykt jury studenckiego

OPISY FILMÓW:

Sobota 12.03.2022
17:00
Honorowe Wyróżnienia:
NOIR-SOLEIL
reż. Marie Larrivé, Francja 2021, 20’
W trakcie usuwania skutków trzęsienia ziemi w Zatoce Neapolitańskiej zostaje znalezione ciało mężczyzny. Włoska policja twierdzi, że człowiek ten zabił się 40 lat wcześniej. Służby kontaktują się z Dino i jego córką Victorią, aby przeprowadzić test DNA. Podczas niespodziewanej wspólnej podróży młoda kobieta zgłębia tajemniczą przeszłość swojego ojca, a Dino niezamierzenie zatapia się w scenerii swojego dzieciństwa.
JEAN
reż. Marion Auvin, Francja 2020, 13’20”
Jean, znany choć nonszalancki aktor, przyjeżdża na plan filmowy gładko ogolony, mimo że reżyser prosił go o pozostawienie czterodniowego zarostu. Ten niewinny gest jest katastrofą dla ekipy, a dla Jeana okolicznością, by wreszcie zwrócić uwagę na otaczający go świat.


KSIĄŻĘ W CUKIERNI / PRINCE IN A PASTRY SHOP
reż. Katarzyna Agopsowicz, Polska 2020,16’
Książę w cukierni to pozornie zabawna historia o szczęściu. Bo „ze szczęściem są same kłopoty”, mówi Duży Książę i mnoży na to przykłady. Jego rozmówczynią jest Opuncja, uosobienie beztroski i niefrasobliwości, prostych radości życia, a jednocześnie błyskotliwości i inteligencji, dzięki której Książę nie obawia się wycofać ze swego toku rozumowania. Filozoficzna przypowieść o parze jedzącej ciastka w cukierni; poruszająca najbardziej podstawowe kwestie bliskie każdemu – ulotności szczęścia, tego, że nie zawsze potrafimy je dostrzec, nie mówiąc o doświadczaniu go w pełni.

NAGRODY POZAREGULAMINOWE
Nagroda jury studenckiego:

VADIM ON A WALK / SPACER VADIMA
reż. Sasha Svirsky, Rosja 2021, 7’57”
W końcu Vadim opuszcza ciasną kwadratową przestrzeń, w której zwykł był przesiadywać. Cieszy się wspaniałym nowym światem i swoim nowym życiem.

18:30
Wyróżnienie FICC:

LAND OF GLORY / KRAINA CHWAŁY
reż. Borbála Nagy, Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, Niemcy 2020, 27’03”
Wizyta premiera w jednej ze zwykłych węgierskich szkół powoduje chaos. Uczennica Márti staje przed moralnym dylematem.

PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI
SPACEBOY
reż. Veerle De Wilde, Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Gent, Belgia 2020, 22’00”
Max ma sześć lat i odkrywa świat razem ze swoim starszym bratem Billym. Billy niezbyt dobrze rozumie otaczającą rzeczywistość, za to dużo wie o kosmosie.

HAEBERLI
reż. Moritz Mueller-Preisser, Hochschule für Fernsehen und Film München, Niemcy 2020, 29’26”
Adolf Haeberli nie sprząta domu od czasu śmierci matki. Lubi porządek, ale musi skupić się na tym, co naprawdę ważne: codziennie pisze niezliczone ilości listów na swojej brzęczącej maszynie.


20:10
Grand Prix – Złoty Dinozaur (za przyznaniem nagrody było trzech jurorów. Czwarty juror – Maciej Cuske – w tej sprawie zgłosił votum separatum)

TOUCH ME / DOTKNIJ MNIE
reż. Hendrik Ströhle, prod. Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy 2020, 27’44”
Christine od dłuższego czasu odczuwa brak satysfakcji z życia. Choć niepełnosprawność nie przeszkodziła jej w osiągnięciu sukcesu, do pełni szczęścia brakuje jej seksualnego spełnienia. Wszystko ulega zmianie, gdy poznaje Thomasa.

Srebrny Dinozaur:
THE DRESS / SUKIENKA
reż. Tadeusz Łysiak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa, Polska 2020, 30’
Julia pracuje w przydrożnym motelu. Pogrążona jest w poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku
i bliskości fizycznej z mężczyzną.

Brązowy Dinozaur:
SHELLED / OPANCERZONY
reż. Boris Vedensky, prod. Moscow Film School, Rosja 2021, 24’09”
Roman, członek Gwardii Narodowej, zakochuje się w politycznej aktywistce Nat. Któregoś dnia pojawia się u niej w domu w celu rewizji. Szefowie Romana dowiadują się, jakie łączą ich relacje.

Niedziela 14.03.2022
18:00

Grand Prix – Złoty Jabberwocky, Plebiscyt publiczności
AFFAIRS OF THE ART / KWESTIA SMAKU
reż. Joanna Quinn, Kanada 2021, 16’
Jak wiele obsesji może mieć jedna rodzina? W Kwestii smaku Joanny Quinn i Lesa Millsa ponownie spotykamy Beryl, która wyjawia swoją obsesję rysowania, ale też ujawnia liczne uzależnienia pozostałych członków swojej ekscentrycznej rodziny, takie jak: marynowanie, zbieranie gwintów czy wypychanie zwierząt.

 

 


Srebrny Jabberwocky
ORGIASTIC HYPER-PLASTIC / ORGIASTYCZNY HIPERPLASTIK
reż. Paul Bush, Dania, UK 2020, 7’
Animowana extravaganza plastiku zebranego z plaż, poboczy ulic, strychów i sklepów
z używanymi rzeczami. Elegia o romansie, który źle się skończył, czułe pożegnanie z najpiękniejszym materiałem, który tak drastycznie zniewolił naszą planetę – plastikiem. Ten siedmiominutowy eksperymentalny film powstał dzięki pionierskiej technice Paula Busha, polegającej na animowaniu fotografii i poklatkowej animacji przedmiotów.

Brązowy Jabberwocky
THE STORK / BOCIAN
reż. Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov, Estonia 2020, 15’51”
Przy papierosie na balkonie obywatel Bocian przeżywa chwilę olśnienia: zdaje sobie sprawę, że jest nie tyle osobą, co ptakiem. W tym samym czasie Mężczyzna i Kobieta jedzą obiad. Gdy kukułka wyskakuje z egara, mężczyzna w pośpiechu opuszcza mieszkanie. Kobieta i Bocian spotykają się…

Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej:
BusLine 35A / LINIA 35A
reż. Elena Felici, Dania 2021, 5’50”
Miejski autobus, troje pasażerów i scena na tylnym siedzeniu, na którą nikt nie zwraca uwagi.

Honorowe Wyróżnienia:

COFFIN / TRUMNA
reż. Yuanqing Cai, Nathan Crabot, Houzhi Huang, Mikolaj Janiw, Mandimby Lebon, Théo Tran Ngoc, Francja 2020, 5’23”
Mężczyzna wraca do domu i chce się położyć. Kilku hałaśliwych współlokatorów. Zatłoczone miasto w południowych Chinach.

19:30
WYRÓŻNIENIA

GREETINGS FROM NIGERIA / POZDROWIENIA Z NIGERII
reż. Peter Hoferica, prod. Vysoká Škola Muzických Umení, Słowacja 2020, 17’01”
Kiedy dziadek Emil dostaje e-mail od nigeryjskiego księcia z prośbą o pomoc finansową, nie ma innego wyjścia – musi wysłać mu pieniądze. Nigeryjski książę obiecuje w zamian nie tylko swoją królewską wdzięczność, ale także połowę dziedzictwa.


REINA
reż. Ozan Mermer, prod. Hochschule für Fernsehen und Film München, Niemcy 2020, 18’55”
Lola nie może się doczekać piętnastych urodzin. Najpierw jednak musi pomóc wujkowi jako kelnerka podczas przyjęcia urodzinowego syna lokalnego bossa.

SILENCE /MILCZENIE
reż. Saara Hakkarainen, prod. Aalto University, Finlandia 2020, 14’39”
Aleksi był nastolatkiem, gdy odkrył w sobie pedofilskie skłonności. W filmie opowiada o głębokiej samotności, nienawiści do siebie oraz poczuciu bycia poza światem od momentu, gdy zdał sobie sprawę, że niektóre aspekty zwykłego życia pozostaną dla niego na zawsze zamknięte.

NAGRODY POZAREGULAMINOWE

Werdykt Jury FICC (Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych)

A FIRECRACKER STORY / WYBUCHOWA HISTORIA
reż. Zhizi Hao, London Film School, Wielka Brytania 2020, 20’27”
W mieście objętym zakazem używania materiałów pirotechnicznych chłopiec szuka fajerwerków, by uczcić nadchodzący Nowy Rok.

Werdykt jury studenckiego

SPIRITS AND ROCKS: AN AZOREAN MYTH / DUCHY I SKAŁY: AZORSKI MIT
reż. Aylin Gökmen, prod. Universidade Lusófona / Színház- és Filmművészeti Egyetem / LUCA School of Arts, Szwajcaria 2020, 13”37”
Na wulkanicznej wyspie rytm życia mieszkańców przypomina błędne koło: nieustannie ciąży nad nimi groźba kolejnych erupcji i brzemię przeszłych traum. Niektórzy czerpią siłę z mitów i wierzeń, inni demonstrują swoją nieugiętość odbudowując wioski ze skał wulkanicznych.

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information