Kino już zamknięte.

ŁÓDZKA PREMIERA FILMU "TRAMWAJ"  BARTOSZA REETZA + SHORTY

17 maja 2022 g. 19:00 | Bilety 20 złotych

Kino BODO zaprasza na wyjątkową łódzką premierę filmu "Tramwaj". Po projekcji Bartosz Reetz odpowie na Wasze pytania dotyczące filmu.
Seansowi towarzyszyć będzie projekcja wybranych przez Bartosza Reetza wyjątkowych etiud. Lista filmów jest nieprzypadkowa. Wszystkie charakteryzują się autorskim podejściem w budowaniu znaczeń w filmie przy użyciu konkretnych miejsc.
Wśród filmów są m.in. debiutancki film Bartosza Reetza pt. "Przystanek" oraz film rumuński w reżyserii Cătălina Mitulescu pt. "Trafic", zdobywca Złotej Palmy w Cannes w 2004 roku.
✓ Bartosz Reetz o "Tramwaju":
"Podczas dokumentacji do mojego pierwszego filmu pt. "Przystanek" sfotografowałem dwuwagonowy tramwaj stojący na Rynku. Zainteresowała mnie nie tyle sama sytuacja na przystanku, co złączenie wagonów. Warto zaznaczyć, że mój rodzinny Grudziądz to najmniejsze miasto w Polsce posiadające linię tramwajową. Zachowując proporcje, trasa przypomina tę znaną z Lizbony - wagony poruszają się po wąskich uliczkach a centymetry dzielą je od zaparkowanych samochodów. Będąc właśnie w takim miejscu stojący tramwaj przesłonił mi prawie cały obraz, jedynym oknem na świat było owa przestrzeń pomiędzy wagonami. Ta obserwacja uwieczniona na zdjęciu stała się punktem wyjścia nowego pomysłu, do którego powróciłem po realizacji „Przystanku".
Wejście w świat "Tramwaju" należy rozpocząć od konfrontacji z tytułem filmu. Według słownikowej definicji tramwaj to pojazd szynowy o napędzie elektrycznym, służący do transportu miejskiego. Porusza się po specjalnie wybudowanym torowisku. Zmiana ustalonego kierunku jazdy jest skomplikowana i zazwyczaj wymaga dotarcia do pętli lub powrotu do zajezdni.
Borgesowski świat z życiem pojmowanym jako niekończący się labirynt bez wyjścia, oparty na budowaniu dodatkowych "podkładów" pod znaczenia, wprowadzeniu wielotorowości, „rozcieńczeniu” rzeczywistości filmowej i psychologii bohaterów, sprawia że zrealizowałem film tajemniczy w sensie znaczeń i oparty na nutach niedomówień".
"TRAMWAJ"
O poranku tramwaj wyjeżdża z zajezdni. Młoda nauczycielka rozpoczyna kolejny dzień i jedzie do pracy. Przypadkowe spotkanie w tramwaju sprawia, że powracają dawno uśpione tęsknoty.
występują: Marta Kurzak, Krzysztof Koła, Fabian Laskowski, Jacek Tarkawian, Joanna Rozkosz
scenariusz i reżyseria: Bartosz Reetz
zdjęcia: Michał Żuberek
montaż: Bartosz Reetz, Michał Sadowski
producent: Bartosz Reetz
koproducent: Michał Sadowski, Michał Żuberek
produkcja: Sartoris Film
koprodukcja: King House
Polska / 22' / 2021

W kwietniu br. "Tramwaj" zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na Cinalfama Film Awards w Lizbonie. Marta Kurzak została wybrana najlepszą aktorką.
Światowa premiera odbyła się 30 marca 2022 roku na 69. Martovski Belgrade Documentary and Short Film Festival.
Link do biletów: https://ekobilet.pl/e/tramwaj-475236 
Link do wydarzenia FB: https://www.facebook.com/events/7348165875256012 

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information