Kino już zamknięte.

MADE in POLAND - Dzień z kinem polskim w kinie BODO - 11.11.2014

madie in poland

11 listopada zapraszamy do kina BODO na prawdziwe święto polskiego kina. Przez cały dzień, będziemy prezentować polskie filmy, które zarówno mają za zadanie nas wzruszyć jak i rozbawić. Rozpoczniemy go filmem „Ida”, który zdobył już 20 różnych nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Następnie zaprosimy na spotkanie z filmem „Mundial. Gra o wszystko” który jest dokumentalną opowieścią o sporcie i polityce w okolicznościach nadzwyczajnych, a dokładnie w czasie Stanu Wojennego. Kolejnym punktem programu będzie „Huba” Anki i Wilhelma Sasnalów, który potwierdza, że film może być dziełem sztuki.
Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia będzie przedpremierowa projekcja dokumentu „Błyskawica” Viktorii Marinov, który opowiada o produkcji polskiego pistoletu maszynowego o tej nazwie w latach okupacji. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorką filmu. Dzień zakończymy „Potopem” Jerzego Hoffmana w zremasterowanej i przemontowanej wersji.

Poza "Błyskawicą" (na którą bilet będzie kosztował 10 złotych) bilety na resztę projekcji w cenie 13 i 15 złotych.

Program:

13:00 Ida 
14:30 Mundial. Gra o wszystko
16:20 Huba
17:30 Błyskawica - po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką Viktorią Marinov - wstęp 10 złotych
19:00 Potop

Dołącz do wydarzenia na Facebook-u

Opisy filmów:
Błyskawica-pokaz przedpremierowy
Reżyseria: Viktoria Marinov
Produkcja: Polska 2014
Gatunek: Film dokumentalny
Czas: 55 minut

Pierwszy film opowiadający historię pistoletu maszynowego Błyskawica, produkowanego w warunkach konspiracyjnych w okupowanej Warszawie. Był on wykorzystywany w czasie Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło Powstanie skierowane przeciwko niemieckiemu okupantowi. Historia Błyskawicy jest ściśle związana z tym wydarzeniem, jednak jej początek sięga roku 1942, kiedy to dowództwo Armii Krajowej wydało zgodę na seryjną produkcję pistoletu maszynowego w warunkach konspiracyjnych w okupowanej Warszawie.
Była to inicjatywa odważna i ryzykowna. Zaangażowanych było wiele osób, istniało wysokie ryzyko zdemaskowania, piętrzyły się utrudnienia organizacyjne i logistyczne, a jednak mimo to udało się pomyślnie wyprodukować kilkaset egzemplarzy sprawnej i nowoczesnej broni dla polskich żołnierzy.
Historia Błyskawicy jest opowieścią o wzajemnym zaufaniu i współpracy w ekstremalnych warunkach. Pomimo tragicznego zakończenia napełnia optymizmem i jest świadectwem siły płynącej ze wspólnego działania.

 

Huba
Reżyseria: Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal
Gatunek: Dramat obyczajowy
Produkcja: Polska, Wielka Brytania
Czas: 66'

Bohaterami filmu Huba są stary, chory mężczyzna i młoda kobieta z dzieckiem. On, odchodząc z fabryki, wyrwany z rytmu pracy traci kontrolę nad czasem. Nie może spać i jeść. Wysycha. Ona i dziecko są jak zrośnięty organizm. Ale ta bliskość polega na uzależnieniu i nierówności. Dziecko, najmocniej wczepione w życie, jest żarłoczne i wysysające, uwolniona na chwilę kobieta i tak skazana na przemoc, a Stary oddzielony od fabryki nie ma już skąd czerpać sił. Kiedy podejmują próby bycia razem, są jak święta rodzina a rebours. W filmie obserwacji podlega nie tylko monotonna codzienność bohaterów, ale również proces ich życiowej degradacji.

Ida
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Produkcja: Polska 2013
Gatunek: Dramat
Czas: 80'

Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.

Mundial. Gra o wszystko
Reżyseria: Michał Bielawski
Produkcja: Polska 2013
Gatunek: Film dokumentalny
Czas: 96 minut

„Mundial. Gra o wszystko” to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w okolicznościach nadzwyczajnych. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej „Solidarności”, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy. Film został oparty na materiałach archiwalnych Telewizji Polskiej, Kroniki Filmowej, materiałach FIFA, animowanych fotografii z hiszpańskich boisk i obozu dla internowanych. Jest niezwykłą, wielogłosową relacją zbudowaną z wywiadów z zawodnikami reprezentacji Polski, opozycjonistami internowanymi w Białołęce i znanymi komentatorami sportowymi .

Potop Redivivus
Reżyseria: Jerzy Hoffman
Produkcja: Polska 2014
Gatunek: Historyczny, Dramat, Kostiumowy
Czas: 185'

Odrestaurowana i od nowa zmontowana ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza.
Lata 1655-1660, okres najazdu szwedzkiego na Polskę. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek) chorąży orszański Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski) opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, ale o własne interesy. Aby odkupić winy, porywa księcia Bogusława Radziwiłła (Leszek Teleszyński), by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza, lecz książę ciężko rani Kmicica i ucieka. Doszedłszy do zdrowia, Andrzej Kmicic stara się zwrócić honor swojemu nazwisku.

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information