Kino już zamknięte.

O!PLA 2015 – FORMANIMY + ANIMOWANE FRASZKI

21 kwietnia, godzina 20:15, wstęp 5 złotych.

plakatFORMANIMY - nowa kategoria na O!PLA, która pojawiła się w trakcie tegorocznych prac selekcyjnych. FORMANIMY obejmują te realizacje, w których najważniejszy jest aspekt formalny dzieła, a nie "literackość", czyli opowiadanie określonej historii. W tej kategorii znajdziemy wszelkiej maści abstrakcje i eksperymenty, które dzięki podjętym zagadnieniom formalnym, poszerzają horyzonty animacji. W tej kategorii zobaczymy 9 filmów, w tym jeden, który dostał na O!PLA drugą szansę... FORMANIMY prezentowane będą podczas jednej projekcji z ANIMOWANYMI FRASZKAMI, ale oczywiście jako niezależny konkurs.

ANIMOWANE FRASZKI. Mistrz krótkiej formy literackiej, Anton Czechow, zwykł mawiać, że zwięzłość jest siostrą talentu. Kiedy w zeszłym roku powołałem do życia kategorię ANIMOWANYCH FRASZEK, z miejsca stały się one prawdziwym hitem Festiwalu O!PLA. Twórcy ANIMOWANYCH FRASZEK stawiają przed sobą nie lada wyzwanie - w maksymalnie 120 sekundach zamknąć treść, która rozśmieszy, wzruszy, zaskoczy, da do myślenia... A przecież wiele z nich trwa niecałą minutę (w tym roku najkrótsza z nich trwa 36 sekund!). Z całą pewnością, tegorocznym 19. miniaturom udało się poruszyć O!PLA (do tej kategorii zgłoszono rekordową ilość filmów, bo aż 79!). Czy poruszą one także Was - jedynych Jurorów na O!PLA? ANIMOWANE FTASZKI to prawdziwa "animowana petarda"!

 

 

W PROGRAMIE ANIMOWANYCH FRASZEK:

1. (2015, 2’), Marta Koch, PWSFTviT ŁÓDŹ, rysunek

AKT TWORZENIA (2014, 2’22”), Agata Kryś, ASP ŁÓDŹ, lalka/obiekt

CZASZKA (2014, 1’), Anna Pytlik, rysunek

DE HERINACIO. ON THE HEDGEHOG (2014, 2’06”), Ala Nunu Leszyńska, lalka

GORE (2014, 1’40”), Paweł Kaczmarek, non-camera

JEŻ (2014, 1’52”), Anna Nowicka, PJWSTK WARSZAWA, CGI

KOWAL (2014, 1’32”), Michał Wójcicki, Wydział Sztuki UTH w Radomiu, kombinowana

MECHANIZM (2014, 1’20”), Małgola Gulczyńska, Politechnika Poznańska, rysunek

MIĘSOŻERNE GRZYBY (2014, 1’49”), Kaja Kochnowicz, UA POZNAŃ, rysunek

NIE PSOĆ, PSOTNIKU! (2014, 0’42”), Kamil Wójcik, Dash Dot Creations, rysunek 2D

OJCIEC (2014, 0’56”), Joanna Maria Dudek, PWSFTviT ŁÓDŹ, animacja mleka

RZEKI (2014, 2’29”), Daria Wiktoria Kopiec, Fundacja Pogranicze, plastelina

STABILIZACJA MOTYLKA (2015, 0’36”), Mariusz Szulc, DFP, Flash

ŚWIAT (2014, 1’39”), Michał Rychławski, Flash

TAN (2014, 1’04”), Mateusz Gudel, UA POZNAŃ, rysunek

TAP (2014, 1’), Michał Socha, BrosFX, rysunek

UCIECZKA (2014, 1’50”), Paweł Hedba i Konrad Wiśniewski, PJWSTK WARSZAWA, 3D

WIERSZYK Z ZAPAŁKAMI (2014, 1’44”), Maćko Sławuski, Slawus Polonus Pikczers, reAnimacja autorskich obrazów olejnych

ZASYPANE MIASTO (2014, 1’33”), Amanda Piejak, PJWSTK WARSZAWA, CGIOpisy twórców:

 

Opisy twórców:

 

1. (2015, 2’), Marta Koch, PWSFTviT ŁÓDŹ, rysunek

Marta Koch, ur. 30.03.1993 w Łodzi. Z Politechniki Łódzkiej przeniosła się do PWSFTviT w Łodzi, gdzie od października 2014 jest studentką kierunku Film Animowany. „1.” jest jej pierwszym w życiu filmem.

 

***

AKT TWORZENIA (2014, 2’22”), Agata Kryś, ASP ŁÓDŹ, lalka/obiekt

Agata Kryś, urodziła się we Wrocławiu. Absolwentka studiów I stopnia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie studentka wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. AKT TWORZENIA jest jej pierwszym filmem zrealizowanym w technice lalkowej.

 

***

CZASZKA (2014, 1’), Anna Pytlik, rysunek

Ania Pytlik, ur. w 1989r. w Wodzisławiu Śl. Ścieżka edukacji – Liceum Plastyczne w Bielsku-Białej, studia licencjackie w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (Edukacja artystyczna, komunikacja wizualna), z „erasmusowym” epizodem na Wydziale Sztuki Ostravskiego Uniwersytetu (Animacja i Nowe Media). Studia magisterskie ukończone w 2014 z wyróżnieniem w łódzkiej ASP (Wydział Sztuk Wizualnych, EA Projekty Wizualne) jednocześnie w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (EA- Projektowanie graficzne).

 

***

DE HERINACIO. ON THE HEDGEHOG (2014, 2’06”), Ala Nunu Leszyńska, lalka

Ala Nunu Leszyńska, urodziła się w środku lata w ’94. Skończyła podstawówkę, gimnazjum i liceum. Obecnie studiuje na drugim roku pierwszego stopnia na wydziale Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. OFICJALNA STRONA: www.facebook.com/obrazkinunu

 

***

GORE (2014, 1’40”), Paweł Kaczmarek, non-camera

Paweł Kaczmarek. Miłośnik niekonwencjonalnego kina i zarazem niezależny filmowiec amator. Twórca krótkich form animowanych oraz jednego pełnometrażowego, aktorskiego filmu sci-fi „Pecador Contra El Profesor Loco Y La Invasion De Otra Galaxia” będącego hołdem dla meksykańskiej kinematografii lat 60-tych. Współtwórca Festiwalu Filmowego KOCHAM DZIWNE KINO w Pabianicach: http://ff-kdk.wix.com/kochamdziwnekino.

 

***

JEŻ (2014, 1’52”), Anna Nowicka, PJWSTK WARSZAWA, CGI

Anna Nowicka urodziła się 15 sierpnia 1988. Ukończyła Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na UW oraz Grafikę Komputerową na PJWSTK. Rysuje, animuje, projektuje, wymyśla, pisze i wciąż nie może się zdecydować, którą z tych czynności lubi najbardziej. Pracuje w jednej z agencji reklamowych w Warszawie.

 

***

KOWAL (2014, 1’32”), Michał Wójcicki, Wydział Sztuki UTH w Radomiu, kombinowana

Michał Wójcicki, rocznik 1993. Uczeń Szkoły Plastycznej im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, obecnie studiuje Sztukę Mediów i Edukację Wizualną na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego również w rodzinnym mieście. W pracach odwołuje się do swoich największych pasji: mitologii, szeroko rozumianej fantastyki, literatury i poezji, jednak jego największą inspiracją jest muzyka. Skupia się na wizualizowaniu i interpretowaniu emocji, na przedstawianiu jak najbardziej subiektywnej wizji otaczającego go świata, zarówno realnego, jak i wyimaginowanego.

 

***

MECHANIZM (2014, 1’20”), Małgola Gulczyńska, Politechnika Poznańska, rysunek

Małgola Gulczyńska (ur. 1991), absolwentka architektury i studentka edukacji artystycznej; muzyczka i songwriterka w zespołach 100% Rabbit i New Guilty. W czasie wolnym amatorka muzyki, filmów i animacji. Mieszka w Poznaniu. Marzy, by po śmierci najbliżsi wspominali ją jako „osobistego komika”.

 

***

MIĘSOŻERNE GRZYBY (2014, 1’49”), Kaja Kochnowicz, UA POZNAŃ, rysunek

Kaja Kochnowicz, studentka animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Tworzy głównie w technice rysunkowej. Interesują ją możliwości animacji wykraczające poza film fabularny, pozwalające na wykreowanie nowego, nierealnego świata. Zajmuje się również ilustracją, działalnością kulinarną oraz, w stopniu amatorskim, fotografią.

 

***

NIE PSOĆ, PSOTNIKU! (2014, 0’42”), Kamil Wójcik, Dash Dot Creations, rysunek 2D

Kamil Wójcik urodził się w Łańcucie. Tam robił pierwsze komiksy, a później kręcił amatorskie etiudy. Od sześciu lat mieszka we Wrocławiu, gdzie zainteresował się animacją, która – w przeciwieństwie do filmu aktorskiego, czy dokumentu – daje mu możliwość pełnej kontroli nad dziełem.

Laureat ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA w kategorii OFF na O!PLA 2014 za film A GDYBY…

 

***

OJCIEC (2014, 0’56”), Joanna Maria Dudek, PWSFTviT ŁÓDŹ, animacja mleka

Joanna Maria Dudek, ur. 1994, pochodzi z Lublina. Absolwentka Szkoły Plastycznej im. C.K. Norwida w Lublinie. W 2013 studiowała grafikę na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curii – Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie studentka pierwszego roku na kierunku ANIMACJA PWSFTviT w Łodzi.

 

***

RZEKI (2014, 2’29”), Daria Wiktoria Kopiec, Fundacja Pogranicze, plastelina

Daria Wiktoria Kopiec. Reżyser filmowy i teatralny. Urodzona w 1983r. W 2003r. ukończone Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowo. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Od listopada 2006r. do marca 2007r. stażystka w École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukseli. Od 2010r. członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2010r. laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2013r. laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi. Stypendium zostało przyznane na realizację zwiastuna autorskiego filmu animowanego pt.: ”Nie jeden raz, pierwszy raz”. Laureatka stypendium twórczego w 2014 roku z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedmiotem przedsięwzięcia była realizacja spektaklu taneczno – plastycznego pt.: „Emisariusz”. Spektakl inspirowany jest biografią Jana Karskiego. Studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

 

***

STABILIZACJA MOTYLKA (2015, 0’36”), Mariusz Szulc, DFP, Flash

Mariusz Szulc. Urodzony w Halloween 1981 roku. Swą filmową drogę rozpoczął na przełomie wieków.

Z wykształcenia polonista – edytor multimedialny; z zamiłowania filmowiec – scenarzysta. Jako operator i montażysta realizował szereg projektów własnych, komercyjnych, jak i współpracował z innymi twórcami niezależnymi. Pasjonat drumli – muzyczny instrument ludowy, który również można usłyszeć w jego filmach. Twórca grupy filmowej Ded Flaj Prodakszynz, współtwórca łódzkiego Festiwalu Filmów Antydepresyjnych „RELANIUM” (http://www.relanium.of.pl/), a także współwłaściciel nowego punktu na kulturalnej mapie Łodzi – Kina Bodo (http://www.kinobodo.pl/) .

 

Nominowany do O!PLA 2013 w kategorii OFF za film SÓWKA IMPREZÓWKA – MUCHOMOR.

 

***

ŚWIAT (2014, 1’39”), Michał Rychławski, Flash

Michał Rychławski (ur. w Bydgoszczy 8 listopada 1985 roku), grafik komputerowy, animator, założyciel Studia Grafiki Komputerowej STREFA 57. Absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierunek Edukacja Obronna. OFICJALNA STRONA: http://www.strefa57.pl

 

***

TAN (2014, 1’04”), Mateusz Gudel, UA POZNAŃ, rysunek

Mateusz Gudel pochodzi z Suchowoli, miasteczka w województwie Podlaskim. Ukończył Liceum Plastyczne w Supraślu. Od 2011 roku studiuje animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie na drugim stopniu. Poza animacją jego zainteresowania obejmują dźwięk w filmie oraz muzykę elektroniczną.

 

Laureat BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA na O!PLA 2014 za „animowana fraszkę” CZARNE NA BIAŁYM. Nominowany do O!PLA 2014 w kategorii szkolnej za MIESZKAŃCÓW.

 

***

TAP (2014, 1’), Michał Socha, BrosFX, rysunek

Michał Socha, rocznik 1981. Jest absolwentem Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Grafiki, którą ukończył z wyróżnieniem na specjalizacji Animacja. Mieszka, pracuje i tworzy w Warszawie. Jest autorem kilku krótkometrażowych filmów animowanych takich jak „Laska”, „Odlot”, „Koncert”, „Loop”, które zostały wyróżnione i nagrodzone na prestiżowych polskich i międzynarodowych festiwalach. Od kilku lat specjalizuje się w tworzeniu animacji niezależnej. Tworzy również na potrzeby produkcji kinowej i telewizyjnej.

 

***

UCIECZKA (2014, 1’50”), Paweł Hedba i Konrad Wiśniewski, PJWSTK WARSZAWA, 3D

Paweł Hebda. Absolwent studiów pierwszego stopnia Polsko- Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie na wydziale Sztuki Nowych Mediów o specjalizacji Animacja. Specjalizuje się w tworzeniu grafiki oraz programowaniu grafiki do gier mobilnych oraz komputerowych.

Konrad Wiśniewski. Absolwent studiów pierwszego stopnia Polsko- Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie na wydziale Sztuki Nowych Mediów o specjalizacji Animacja. Grafik 3D tworzący grafikę na potrzeby gier Komputerowych. Interesuje się filmami i książkami z gatunku Science fiction oraz fantasy, a także Grami Video.

 

***

WIERSZYK Z ZAPAŁKAMI (2014, 1’44”), Maćko Sławuski, Slawus Polonus Pikczers, reAnimacja autorskich obrazów olejnych

Macjus W. Sławuski pseudonim SlawusPolonus – wiek 38. Poszukiwany również jako artysta terrorysta gdyż to malarz NIE pokojowy …obecnie wygasły ale nie całkowicie, bo nie maluje ale skręca filmy z powstałych własnych obrazów olejnych. I tak od 2012r. skręcił kilkadziesiąt krótkich form filmowych nagradzanych i wyróżnianych na licznych festiwalach w Polsce m.in. za filmy: „Degustacja Malarska” (2012), „Orawus” (2013), „LokoMotywus” (2013), „Sromowcus” (2013), „Kadr z Nocy” (2013), „GrafikusTerrorus” (2014), „Wierszyk z zapałkami” (2014), „Złomusy” (2015).

Laureat BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA za animowany wideoklip ORAWUS na II Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2014.

 

***

ZASYPANE MIASTO (2014, 1’33”), Amanda Piejak, PJWSTK WARSZAWA, CGI

Amanda Piejak, ur. w 1987 r. w Obornikach. Studiuje grafikę na wydziale Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako grafik. Zajmuje się ilustracją, animacją i projektowaniem graficznym.

 

W PROGRAMIE FORMANIM:

 

331 DNI (2014, 6’33”), Piotr Mazur, AFA Wrocławska Szkoła Fotografii, time lapse/stop motion

BLUEBOY (2015, 3’), Piotr Żołądź, CGI

FFF1 (2013, 04’07”), Marcin Giżycki, CGI

LOOP (2014, 3’), Michał Socha, BrosFX, rysunek

NENUFARY (2013, 4’), Marcin Surma, PWSFTviT ŁÓDŹ, rysunek

RUMOR (2014, 5’), Betina Bożek & Igor Kawecki, ASP KRAKÓW, obiekt

STRUKTURY (2014, 2’41”), Agata Kryś, ASP ŁÓDŹ, CGI

SUPERNOWA (2014, 7’30”), Paweł Czarnecki, kombinowana

ŚLIMAKI (2013, 6’54”), Renata Gąsiorowska, PWSFTviT ŁÓDŹ, video feedback

 

331 DNI (2014, 6’33”), Piotr Mazur, AFA Wrocławska Szkoła Fotografii, time lapse/stop motion

Piotr Mazur urodził się w 1989 roku w Starych Siołkowicach. 20 lat później rozpoczął naukę we Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA, w której rozszerzył zakres zainteresowań o animację. Film „331 DNI” zrealizowany w ramach obrony pracy dyplomowej AFY to jego debiut animacyjny. Obecnie mieszka na stałe we Wrocławiu i skupia się na budowaniu własnej marki fotografii reklamowej. Pasja do filmu animowanego nie daje o sobie zapomnieć owocując różnymi pomysłami i staraniom znalezienia czasu na ich realizację.

 

***

BLUEBOY (2015, 3’), Piotr Żołądź, CGI

Piotr Żołądź (ur. 1993) ukończył Technikum nr 4 W Tarnowie, tworzy filmy eksperymentalne i video art. Swoje prace prezentował na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą (m.in. Fresh Film Festival, Naoussa International Film Festival, Wellington Underground Film Festival, European Short Film Festival EUROSHORTS, Streaming Festival).

Za film ETIUDA GEOMETRYCZNA był nominowany do O!PLA 2014 w kategorii OFF.

 

***

FFF1 (2013, 04’07”), Marcin Giżycki, CGI

Marcin Giżycki, historyk sztuki i filmu, krytyk, reżyser. Profesor w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Wykładowca w Rhode Island School of Design w Providence (USA). Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu. Autor książek z zakresu historii sztuki i filmu. Zrealizował m.in. następujące filmy: „Providence to ja! Opowieść o H. P. Lovecrafcie i jego mieście” (1997), „Wyspa Jana Lenicy” (1998), „Podróże Daniela Szczechury” (2005), „Sycylijska Pchła” (2008), „Alfred Schreyer z Drohobycza” (2010), „Aquatura” (2010), „AE” (2011), „F.I.T.” (2012), „Kinefaktura” (2012), „FFF1” (2013), „Magiczne życie” (2014).

Za film F.I.T. był nominowany do O!PLA 2014 w kategorii OFF.

 

***

LOOP (2014, 3’), Michał Socha, BrosFX, rysunek

Michał Socha, rocznik 1981. Jest absolwentem Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Grafiki, którą ukończył z wyróżnieniem na specjalizacji Animacja. Mieszka, pracuje i tworzy w Warszawie. Jest autorem kilku krótkometrażowych filmów animowanych takich jak „Laska”, „Odlot”, „Koncert”, „Loop”, które zostały wyróżnione i nagrodzone na prestiżowych polskich i międzynarodowych festiwalach. Od kilku lat specjalizuje się w tworzeniu animacji niezależnej. Tworzy również na potrzeby produkcji kinowej i telewizyjnej.

 

***

NENUFARY (2013, 4’), Marcin Surma, PWSFTviT ŁÓDŹ, rysunek

Marcin Surma. Urodzony w 1988 roku, absolwent UMCS, student na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi.

Ilustrator, animator.

Za film NENUFARY był WYRÓŻNIONY na II OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI O!PLA 2014.

 

***

RUMOR (2014, 5’), Betina Bożek & Igor Kawecki, ASP KRAKÓW, obiekt

Betina Bożek ( ur. 1993). Absolwentka krakowskiego plastyka, studentka III roku Akademii Sztuk Pięknym im. Jana Matejki na wydziale Grafiki, laureatka przeglądów plastycznych (Jeżów, Dłużew), konkursów międzynarodowych (Biennale w Radomiu, Bydgoszczy, plener w Szymbarku) oraz stypendiów artystycznych (m.in. Józefa Czapskiego, Sapere Auso). Wiecznie nie zdąża, niechętnie stawia kropkę, chce szybciej i więcej niż się da, na wspak, na przestrzał, bez oddechu. Okresowo: kobieta, dziecko, grafik, zakochana w animacji. Być może malarka.

Igor Kawecki, urodzony 8.03.1992 r. w Krakowie. Ukończył Liceum Plastyczne w Krakowie w 2012 r. Studiuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na wydziale grafiki. Zajmuje się kolażem, animacją, ilustracją, fotografią. Zorganizował dwie wystawy indywidualne, a także uczestniczył w około dziewięciu wystawach zbiorowych w kraju.

 

***

STRUKTURY (2014, 2’41”), Agata Kryś, ASP ŁÓDŹ, CGI

Agata Kryś, urodziła się we Wrocławiu. Absolwentka studiów I stopnia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie studentka wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

***

SUPERNOWA (2014, 7’30”), Paweł Czarnecki, kombinowana

Paweł Czarnecki, fotograf, artysta plastyk. Rocznik 86, urodzony w Warszawie.Swoją działalność artystyczną skupia głównie wokół multimedialnych środków wyrazu, takich jak fotografia, wideo, grafika cyfrowa.

 

***

ŚLIMAKI (2013, 6’54”), Renata Gąsiorowska, PWSFTviT ŁÓDŹ, video feedback

Renata Gąsiorowska. Urodzona w 1991 roku. Od 2010 absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Aktualnie Studentka 4 roku na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. FILMOGRAFIA: „Pułapki” (2011) – film szkolny, „Łukasz i Lotta” (2012) – film szkolny, “Birthday” (2013) – animowany teledysk, “Niezwykła Noc” (2013) – film szkolny, “With your eyes closed” (2015) – animowany teledysk.

Za film ŁUKASZ I LOTTA była WYRÓŻNIONA na II OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI O!PLA 2014.

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information